Forum

 Jak czytać Biblię?

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
servus
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:54, 18 Mar 2007    Temat postu: Jak czytać Biblię?

Wlasnie przyszlo mi do glowy pytanie jak sie czyta Pismo Swiete. Hiob [link widoczny dla zalogowanych], wlasnie dlatego postanowilem Biblie przeczytac. Robie to tak jak pisal Hiob, zaczynajac od Pism historycznych.

Narzucily mi sie jednak kilka Pytan: Czy jak czytam Pismo Swiete, to powiniennem je zawsze rozwazac, czy wystarczy jak przeczytam od goru do dolu??? Moze powiniennem sie sie zastanowic nad tym co Bog do mnie mowi??? Moze powiniennem sprobowac kontemplacji??? Co to jest wlasciwei ta kontemplacja?? Jezeli mam Pismo Swiete rozwazac, to jak mam to robic, jezeli fragment jest dlugi i rozlegly na dwa rozdzialy np. Czczenie zlotego cielca w Ksiedze Wyjscia???


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Nie 16:00, 18 Mar 2007    Temat postu: Re: Jak czytać Biblię?

servus napisał:
Narzucily mi sie jednak kilka Pytan: Czy jak czytam Pismo Swiete, to powiniennem je zawsze rozwazac, czy wystarczy jak przeczytam od goru do dolu???


To zależy tylko od Ciebie. Nie ma czegoś takiego, jak „zły” sposób czytania Biblii. Jedyny nieodpowiedni sposób to nie czytanie jej w ogóle. Jednak to Ty musisz podjąć decyzję, czy będziesz czytał Pismo Święte tylko jak badacz, obserwator z zewnątrz, czy też będzie to modlitwa, czytanie Słowa Bożego. Z tego założenia wynikają bowiem pewne konsekwencje: Na przykład nasze zachowanie (czy po przeczytaniu rzucisz ją w kąt stołu, czy może całując położysz na jakimś dystyngowanym miejscu). Także refleksja nad tekstem. Czy Bóg nie chce mi czegoś tym tekstem przekazać?

Cytat:
Moze powiniennem sprobowac kontemplacji??? Co to jest wlasciwei ta kontemplacja?? Jezeli mam Pismo Swiete rozwazac, to jak mam to robic, jezeli fragment jest dlugi i rozlegly na dwa rozdzialy np. Czczenie zlotego cielca w Ksiedze Wyjscia???


Kontemplacja to właśnie modlitwa, rozważanie. Ale nie można tego robić „na siłę”. Czytaj Pismo Święte w ciszy, spokoju, uważając, o czym mówi tekst. Jak jakiś fragment przemówi do Ciebie w sposób specjalny, jak Cię zastanowi, jak ujrzysz jakiś głębszy sens, drugie znaczenie, (na przykład zapowiedź czegoś, co się zdarzyło w Starym Testamencie, ale jest znakiem, archetypem spraw, które dopiero w pełni wypełniły się w Jezusie), odłóż na parę minut Biblię i porozmyślaj o tym. Albo otwórz Nowy Testament i przeczytaj, jak to się wypełniło.

Mówiąc o złotym cielcu, Lewici zabili 3 tysiące mężczyzn za popełnienie grzechu i oddawanie czci Apisowi, a nie prawdziwemu Bogu. Ale w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów i zaczęli przemawiać do tłumów, 3 tysiące mężczyzn nawróciło się i przyjęło prawdziwą naukę, zaczęło czcić prawdziwego Boga-Człowieka. To jeden z przykładów rozważań i kontemplacji na temat jakiegoś wersetu, czy fragmentu Pisma. Ja uważam bowiem, że nic w Biblii nie jest przypadkiem i to, że w obydwu przypadkach jest owa o trzech tysiącach mężczyzn, jest znakiem dla nas, aby powiązać te wydarzenia ze sobą. (Mojżesz schodząc z Góry daje Izraelitom Prawo, Dekalog, Piotr, schodząc z pokoju na górze, tłumaczy Izraelitom jak to Prawo rozumieć w świetle nauki Jezusa itd.)

I nie przejmuj się, że jakiś rozdział jest długi, czy że opis jednego zdarzenia zajmuje kilka rozdziałów. Rozważać można nawet jeden werset. Nie musisz na raz przeczytać całego opisu jakiegoś wypadku, możesz to rozłożyć w czasie.

Nawiasem mówiąc ja też zacząłem czytać ponownie Biblię, ale czytam równocześnie w trzech miejscach. Zacząłem od Genesis, proroka Izajasza i od Ewangelii Łukasza. Codziennie czytam rozdział, albo kilka, jak mam więcej czasu. W Charlotte mamy teraz przepiękną kaplicę w kościele św. Gabriela, z 24-godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, więc ponieważ jestem w domu parę tygodni, wieczorem jadę tam i spędzam z Jezusem godzinkę. Gdy masz taką możliwość, nawet jak jest to Pan Jezus w zamkniętym Tabernakulum, gorąco polecam odwiedzenie Go i czytanie Biblii w Jego obecności.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez hiob dnia Nie 16:19, 18 Mar 2007, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
papirus2
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Nie 16:11, 18 Mar 2007    Temat postu:

jeśli w ogóle czytasz to wiedz że Bóg to pamięta i masz u niego plusa
a to już od ciebie zależy czy rozwarzasz czy nie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Valambar
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:40, 21 Mar 2007    Temat postu:

Proponuje zastosować metodę modlenia się Pismem zwaną "Namiotem Spotkania".Polega ona w skrócie na tym, że czytamy jakiś fragment z Pisma i rozważymy go osobiście, czyli do własnej osoby. Jest to niezwykłą modlitwa (każda modlitwa jest niezwykłą bo to rozmowa z Bogiem, ale ta jest na swój sposób wyjątkowa) bo prawie zawsze odnajdujemy teksty odnoszące się bezpośrednio do naszej osoby. Pamiętajmy że Biblia to Księga Żywa. W niej nie tylko jest zapisane co się wykonało kiedyś, ale też to co się wykonuje teraz. Czytając Biblie powinniśmy stawać się lepszymi, więc nie bójmy się pytać Boga o sprawy dla nas ważne i szukać tych odpowiedzi w Piśmie.
Jak odmawiać tą modlitwę:
1. Modlimy się do Ducha Świętego o dar zrozumienia słów Boga.
2. Najpierw dzielimy się z Bogiem swym problemem, jesli to już zrobimy, albo nie mamy na razie takiej potrzeby to przechodzimy dalej.
3. Otwieram w "przypadkowym" miejscu Pismo, albo tam gdzie niejako czujemy że powinniśmy otworzyć. Czytamy wybrany/wylosowany fragment do momentu aż dostrzeżemy co Bóg chce nam powiedzieć, lub czytam jakiś fragment i się zastanawiamy nad tym co Bóg chciał powiedzieć.
4. Wykonujemy modlitwę niejako spontaniczną na podstawie tego co przeczytaliśmy (dziękczynienie, przeprosiny, prośba o przebaczenie itp.)
5. Kończymy modlitwę modlitwą do Ducha Świętego.

Polecam kilka razy spróbować tej modlitwy, a odkryjemy Pismo na nowo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
frostknight
Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: jg/wr

PostWysłany: Czw 12:34, 22 Mar 2007    Temat postu: Re: Jak czytać Biblię?

hiob napisał:
Nie ma czegoś takiego, jak „zły” sposób czytania Biblii.


Zdziwisz się, ale jest. Papież Leon XIII stwierdził, że Biblia jest jedynie źródłem prawd o zbawieniu i nie można z niej wyciągać innych wniosków niż teologiczne. Czyli błędem jest odbieranie Biblii literalnie. W ten sposób czytają ją zagorzali przeciwnicy ewolucji, jak Maciej Giertych (europoseł, który zdążył już ośmieszyć Polskę i siebie przez zaprzeczanie teorii ewolucji) oraz Mirosław Orzechowski (wiceminister edukacji - z osmieszaniem niestety też się wykazał). Watykan zresztą stwierdził, że teoria ewolucji NIE JEST sprzeczna z nauką Kościoła. A Giertych jako przykład swej teorii podawał...smoka wawelskiego i potwora z Loch Ness Exclamation Laughing Laughing Laughing
Zatem Pismo trzeba zrozumieć i interpretować. Bez tego nic z czytania ci nie przyjdzie, a nawet gorzej, bo większym głupcem jest ten, kto nie potrafi skorzystać z posiadanej wiedzy (ale wywyższa się przez sam fakt jej posiadania) niż ten, kto owej wiedzy nie posiada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
noHumanek
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Czw 18:38, 22 Mar 2007    Temat postu:

sprawa ewolucji jest troche mieszana przez ludziów którzy czytają biblie dosłownie (po obu stronach), ludziuw którzy wyciągają z faktu istnienia mechanizmu ewolucji pochopne i uproszczone wnioski , ludziuw które sie z tym niezgadzają i atakują drugą strone razem z wszystkimi jej poglądami oraz ludziuw krórzy atakują tych atakujących poniewasz czują sie zaatakowani Razz

PS: to niezbyt ambitne intelektualnie podawać "smoka wawelskiego" jako argument zaprzeczający teori ewolucji, są jusz dziesiątki książek [prawie] naukowych które wymieniają litanie nieścisłości i lepszych argumentów i myśle że wystarczy ze dwie przeczytać i mieć jusz jakieś wątpliwości choć ile wiem nic wartościowego naukowo w nich niema.

Wyjaśniam że w tekście urzywałem określenia ewolucja i "teoria ewolucji" w kontekście ewolucji biologicznej/informacji a nie jakiś prastarych i uproszczonych pomysłów na to jak z małupy zrobił się człowiek bo to trudne i bardzo wyodrębniony przypadek Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Pią 4:14, 23 Mar 2007    Temat postu: Re: Jak czytać Biblię?

frostknight napisał:
hiob napisał:
Nie ma czegoś takiego, jak „zły” sposób czytania Biblii.


Zdziwisz się, ale jest. Papież Leon XIII stwierdził, że Biblia jest jedynie źródłem prawd o zbawieniu i nie można z niej wyciągać innych wniosków niż teologiczne...


Oczywiście, ale ja nie o tym pisałem. Zwaracaj, proszę, uwagę na kontekst. Moja wypowiedź dotyczyła konkretnego pytania:

hiob napisał:
servus napisał:
Narzucily mi sie jednak kilka Pytan: Czy jak czytam Pismo Swiete, to powiniennem je zawsze rozwazac, czy wystarczy jak przeczytam od goru do dolu???


To zależy tylko od Ciebie. Nie ma czegoś takiego, jak „zły” sposób czytania Biblii. Jedyny nieodpowiedni sposób to nie czytanie jej w ogóle. ...


Moja odpowiedź dotyczyła więc pewnej konkretnej alternatywy. Nie pisałem wcale o tym, czy można traktować Biblię jako źródło prawd naukowych i nie raz na swojej stronie podkreślałem, że Biblia i szerzej Kościół nauczają nieomylnie tylko w sprawach wiary i moralności.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
frostknight
Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: jg/wr

PostWysłany: Wto 23:10, 24 Kwi 2007    Temat postu:

Tak sie zastanawiam czy administrator forum zrobi coś z postem powyżej i z paroma innymi przykładami spamu...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
noHumanek
Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Śro 3:44, 25 Kwi 2007    Temat postu:

Pewnie zrobi jak znajdzie czas, ale tego będzie z dnia na dzień coraz więcej, niestety :/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Pią 15:21, 18 Maj 2007    Temat postu:

frostknight napisał:
Tak sie zastanawiam czy administrator forum zrobi coś z postem powyżej i z paroma innymi przykładami spamu...


noHumanek napisał:
Pewnie zrobi jak znajdzie czas, ale tego będzie z dnia na dzień coraz więcej, niestety :/


Usunąłem dopiero teraz, nie wiedziałem o nim. Jak wiecie, nie mam zbyt wiele czasu i nie przeglądam wszystkich wątków każdego dnia. Mam więc prośbę: Jak zobaczycie takie śmieci, dajcie mi znać na gg, PW, albo najlepiej mailem. Dzięki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Czw 4:38, 01 Lis 2007    Temat postu:

Z powodu niemożności likwidacji irytujących reklam, które tu wyskakują od czasu do czasu i na które nie miałem żadnego wpływu, forum zostało przeniesione. Nowy adres to:

[link widoczny dla zalogowanych]

Zapraszam do odwiedzin, rejestracji na nowym forum i do aktywnego udziału w naszych dyskusjach. Dziękuję i pozdrawiam. Hiob.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum "Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy." JP II. Strona Główna -> APOLOGETYKA, KOŚCIÓŁ, BIBLIA, SEKTY, WIARA. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin