Forum

 Czy Kościół zmieniał nauczanie w sprawach wiary i moralności

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
servus
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:27, 01 Kwi 2007    Temat postu:

Hiobie, podczas dyskusji z protestantem na innym forum dostalem taki zarzut wobec Kosciola. Nie umiem na ten zarzut odpowiedziec. Jak keirdys bedziesz mial czas, to odpowiedz prosze. Bylbym bardzo wdzieczny:

servus napisał:

Cytat:
Nieoznacza to, ze nikt w Kosciele nie bedzie grzeszyl. Lecz ze Kosciol dzieki Jezusowi Chrystusowi, ktory jest jego swietoscia, oraz Duchowi Swietemu nie zbladzi w sprawach wiary i moralnosci


CAŁA Twoja argumentacja to tylko pobożne życzenie, bowiem Kościół Katolicki (który nie jest całym Kościołem powszechnym z 1 wieku) nie raz w sprawach moralności zbłądził

Ponieważ nie ujrzysz zbładzenia w wierze, bo się wymigasz, że inaczej rozumiesz dany werset, a tylko KK może interpretowac Biblię pokaże Ci, że KK zbłądził w bardzo poważnych sprawach odnośnie moalności

Jeżeli jesteś człowiekiem szczerym i Jezus jest naprawdę na pierwszym miejscu u Ciebie to opuścisz tę instytucję


Nieomylnością tą z tytułu swego urzędu cieszy się Biskup Rzymu, głowa Kolegium Biskupów, gdy jako najwyższy pasterz i nauczyciel wszystkich wiernych Chrystusowych, który braci swych umacnia w wierze, ogłasza definitywnym aktem naukę dotyczącą wiary i obyczajów... Nieomylność obiecana Kościołowi przysługuje także Kolegium Biskupów, gdy wraz z następcą Piotra sprawuje ono najwyższy Urząd Nauczycielski" 385 , przede wszystkim na soborze powszechnym. Gdy Kościół przez swój najwyższy Urząd Nauczycielski przedkłada coś "do wierzenia jako objawione przez Boga" 386 i jako nauczanie Chrystusa, "do takich definicji należy przylgnąć posłuszeństwem wiary" 387 . Taka nieomylność rozciąga się na cały depozyt Objawienia Bożego

KKK 891


A teraz FAKTY z historii:

1) Drugi Sobór Laterański (1139 po Chr.) wydał instrukcję, by ludzie biorący procenty „nie byli przyjmowani do Sakramentów”. I dalej: „w wypadku gdy nie chcą wyrzec się tych błędów, mają być pozbawieni chrześcijańskiego pogrzebu”
Urząd Nauczycielski wycofał powyższy zakaz dopiero w 1830 roku. Przez poprzedzający okres sześciuset lat wielu przedsiębiorców i ich rodziny żyło i umierało poza Kościołem

2) Do roku 1888 papieże, i ich kurie, bronili praworządności niewolnictwa!
Ojcowie Kościoła, synody, papieże i teologowie twierdzili, że niewolnicy mogą być prawną własnością, wolno ich kupować i sprzedawać.
Rzymska Kongregacja od Spraw Wiary deklarowała jeszcze 20 czerwca 1866: „Niewolnictwo samo w sobie, widziane wedle swojej natury, wcale nie jest przeciwne prawu naturalnemu i prawu Bożemu. Niewolnictwo mogło mieć wiele uzasadnień...Niewolnik może być sprzedany, kupiony, wymieniony czy oddany i nie jest to wcale przeciwne prawu Bożemu i naturalnemu.”.

3) Co najmniej do roku 1854 Kościół oficjalnie nauczał, że poza Kościołem nie ma zbawienia.
Nie tylko papieże i teolodzy głosili to jako oficjalną doktrynę. Wygląda na to, że została definitywnie ogłoszona przez sobory Kościelne jako dogmat!
Sobór we Florencji pod przewodnictwem papieża Eugeniusza IV ogłosił: „Święty Kościół Rzymski... wierzy, wyznaje i ogłasza, że nikt kto pozostaje poza Kościołem Katolickim , nie tylko poganie lecz również Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie może mieć udziału w życiu wiecznym; lecz pójdą oni ‘w ogień wieczny, który zgotowany jest diabłu i aniołom jego‘ (Mt. 25:41),chyba, że przed końcem życia zostaną do niego przyjęci. Albowiem jedność ciała Kościoła ma tak wielką wagę, że Sakramenty są pomocne jedynie tym, którzy są jego członkami; podobnie post, jałmużna, i inne dobre uczynki i praktyki życia Chrześcijańskiego im tylko przynoszą wieczną nagrodę. Nikt też nie może zostać zbawiony, nawet jeśliby krew przelał w imię Chrystusa, jeśli nie pozostaje na łonie Kościoła Katolickiego i w jedności z nim".
Ta domniemana doktryna, obecnie odwołana przez Drugi Sobór Watykański, powstała z powodu absolutnej niewiedzyo wielorakości systemów religijnych. Ignorowała istnienie Łaski Bożej poza Kościołem

Dlatego właśnie nie wierze w piekne bajeczki o nieomylności KK

Co za tym idzie, nie przyjmuje jego pokrętncyh interpretacji Biblii jako prawdziwe

Na przykład ten ,nieomyln w sprawach wiary Kościół, który ma stałą asystencję Ducha świętego na podstawie Łukasza 14:23 uważał przez WIEKI, że usprawiedliwionejest nawracanie na siłe....

JP2 zakazał komukolwiek stosowania prezerwatyw
teraz już niektórzy mogą

Daj mi więc spokój z taką nieomylnością i tak ,trwałą' moralnością Rolling Eyes

Mam Pisma, mam zapiski ojców Kościoła, mam Ducha świętego, mam braci w Pnu (w urzędzie też) - żadnego papieża nieomylnego mi nie trzeba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Wto 23:00, 10 Kwi 2007    Temat postu:

Zacznijmy po kolei. Najpierw sprawa lichwy. Oto fragment dokumentu znalezionego na stronie EWTN:

On usury see, Joseph Rickaby, <Moral Philosophy>, 4th ed. (London: Longmans, Green, 1919), pp. 255-263. This is a very good short discussion showing clearly that Catholic teaching has not changed on this matter.

Czyli: "W sprawie lichwy zobacz "Filozofia moralna" Josepha Rickaby, 4 wydanie, London 1919, strony 255-263. To bardzo dobry skrót pokaujący jasno, że nauczanie katolickie w sprawie lichwy nigdy się nie zmienilo."

Koniec cytatu. Bo problemem nie było "pożyczanie na procent", ale lichwa, pożyczanie na bardzo wysoki procent i takie praktyki były, i są nadal przez Kosciół potępione.

Katechizm na temat lichwy:

2269 Piąte przykazanie zakazuje także podejmowania jakichkolwiek działań z intencją spowodowania pośrednio śmierci osoby. Prawo moralne zakazuje narażania kogoś bez ważnego powodu na śmiertelne ryzyko oraz odmówienia pomocy osobie będącej w niebezpieczeństwie.

Zgoda społeczności ludzkiej na klęski głodu bez prób zaradzenia im jest skandaliczną niesprawiedliwością i poważną winą. Przez lichwiarstwo i chęć zarobku, powodujące głód i śmierć swoich współbraci, spekulanci pośrednio popełniają zabójstwo, za które są odpowiedzialni.

2438 Rozmaite przyczyny natury religijnej, politycznej, gospodarczej i finansowej składają się na to, że "kwestia społeczna nabrała wymiaru światowego"176. Konieczna jest solidarność między narodami, których polityka jest już wzajemnie zależna. Jest ona jeszcze bardziej nieodzowna, by powstrzymać "wynaturzone mechanizmy", które stoją na przeszkodzie rozwojowi krajów słabiej rozwiniętych177. Systemy finansowe, prowadzące do nadużyć i lichwiarstwa178, krzywdzące stosunki handlowe między narodami czy też wyścig zbrojeń należy zastąpić wspólnym wysiłkiem w kierunku podjęcia działań mających na celu rozwój moralny, kulturalny i gospodarczy, "przy jednoczesnej rewizji skali wartości i priorytetów"179.

Teraz niewolnictwo:

Znalazłem takie pytanie i odpowiedź na stronie [link widoczny dla zalogowanych]Q: My children are researching slavery in America in the 1700s. Many of the resources they have found state that most churches at that time, including Christian churches, approved of or at least tolerated the practice. Did Catholic bishops and priests in the Americas at that time speak out against slavery?

A: Papal condemnations of slavery were repeated by Popes Gregory XIV (1591), Urban VIII (1639), Innocent XI (1686), Benedict XIV (1741), and Pius VII (1815). In 1839, Pope Gregory XVI and Pope Leo XIII (1890) both wrote condemning slavery, as did the Second Vatican Council (1965).

P: Moje dzieci badają sprawę niewolnictwa w Ameryce w XVIII wieku. Wiele źródeł podaje, że większość kościołów, także chrześcijańskich, aprobowało, lub przynajmniej w praktyce tolerowało niewolnictwo. czy amerykańscy biskupi i księża wypowiadali się przeciw niewolnictwu?

O: Papieskie potępienie niewolnictwa było powtarzane przez papieży Grzegorza XIV (1591), Urbana VIII (1639), Inocentego XI (1686), Benedykta XIV (1741), i Piusa VII (1815). W 1839 papież Grzegorz XVI i papież Leon XIII w 1890 obaj potępili niewolnictwo na piśmie, tak, jak to uczynił SVII w 1965.


Prosiłbym więc o podanie konkretnego dokumentu, gdzie to rzekomo Kosciół oficjalnie bronił niewolnictwa.

Dla znających angielski parę artykułów na ten temat:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Czyli, jak zwykle, okazuje się, że możemy stać z podniesionym czolem. To wrogowie Koscioła przekręcają fakty, żeby udowodnić, że Kościół zbłądził. Oczywiście chcą w ten sposób zagłuszyć swoje sumienia, bo ich sekta zmienia zdanie w sprawach moralności z godziny na godzinę. Ale jak się przypatrzy ich zarzutom, nie mają one żadnej wagi. Jezus nie mylił się, nie mógł. Bramy piekielne nie przemogły i nie przemogą Kościoła.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
servus
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:39, 27 Kwi 2007    Temat postu:

Co wlasciwie z tym limbusem, czyli otchlania dla nieochrzczonych dzieci??? Przeciez Kosciol to ostatnio wycofal.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Pią 19:03, 27 Kwi 2007    Temat postu:

servus napisał:
Co wlasciwie z tym limbusem, czyli otchlania dla nieochrzczonych dzieci??? Przeciez Kosciol to ostatnio wycofal.Nauka o "limbo",miejscu, gdzie miałyby iść dusze dzieci, które nie zgrzeszyły, ale nie zostay ochrzczone, nigdy nie była oficjalną nauką Kościoła, ale spekulacją teologów. Kościół nie wie, co się dzieje z duszami takich dzieci. Oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie, zawarte w Katechiźmie, wygląda tak:


1261 Jeśli chodzi o dzieci zmarłe bez chrztu, Kościół może tylko polecać je miłosierdziu Bożemu, jak czyni to podczas przeznaczonego dla nich obrzędu pogrzebu. Istotnie, wielkie miłosierdzie Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni52, i miłość Jezusa do dzieci, która kazała Mu powiedzieć: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im" (Mk 10,14), pozwalają nam mieć nadzieję, że istnieje jakaś droga zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu. Tym bardziej naglące jest wezwanie Kościoła, by nie przeszkadzać małym dzieciom przyjść do Chrystusa przez dar chrztu świętego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KrzysztofW11
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Będzin

PostWysłany: Sob 10:11, 19 Maj 2007    Temat postu:

Servus wiela spraw kture poruszasz odbierasz mylnie--- nie zapomni że to były inne czasy teraz co wiemy i uznajemy za moralne ewolulwało przez wieki i też Kościuł ewoluował poznawał i to co dziś według nas jest nie moralne
nie można poruwnywać dzisiejszysz czasuw do tamtych
wtedy była inna kultura i obyczaje
Oczywiście KK nie jest idealny ale to dla tego że składa się z Grzesznych ludzi
zobacz już Św Piotr pierwszy Papież zaparł się Jezusa--- a On mu wybaczył i Powieżył zadanie Twożenia i opieki na Całym Kościołem
patrząc na dzieje i bużliwą chistorje KK czy On by przetrwł??????gdyby w nim nie działał i się nim nie opiekował sam Jezus?????????


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Śro 5:18, 23 Maj 2007    Temat postu:

Krzysztof, to niezupełnie tak. Inne czasy nie mają tu nic do rzeczy. Kościół nigdy nie zmienił nauczania na temat moralności i nigdy nie było tak, że coś, co kiedyś było niemoralne, teraz stało się moralne i odwrotnie. I grzeszność św. Piotra, czy też każdego z nas nie ma tu absolutnie nic do rzeczy.

PS. Spróbuj pisać najpierw w „Wordzie”, albo jakoś inaczej sprawdzaj ortografię. Ty i NoHuman to już za dużo tego dobrego. Bardzo niechlujnie wygląda taki tekst, gdzie jest dziesięć błędów w kilku zdaniach. Zlitujcie się nad tą naszą biedną polszczyzną.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
KrzysztofW11
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Będzin

PostWysłany: Czw 13:27, 24 Maj 2007    Temat postu:

Sorki za błędy
Postaram się poprawić
Chodził mi o to że każdy z nas jest ułomny ...
Jednak w sprawach które ogłosił Kościół musimy ,, PRZYLGLNĄĆ POSŁUSZEŃSTWEM WIARY,,
Kościół ogłaszając jakieś dogmaty nigdy nie postępuje pochopnie i nie działa na szkodne ludu Bożego lecz stara się umacniać swoich braci


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hiob
AdministratorDołączył: 30 Cze 2005
Posty: 471
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Północna Karolina, USA

PostWysłany: Czw 1:33, 01 Lis 2007    Temat postu:

Z powodu niemożności likwidacji irytujących reklam, które tu wyskakują od czasu do czasu i na które nie miałem żadnego wpływu, forum zostało przeniesione. Nowy adres to:

[link widoczny dla zalogowanych]

Zapraszam do odwiedzin, rejestracji na nowym forum i do aktywnego udziału w naszych dyskusjach. Dziękuję i pozdrawiam. Hiob.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum "Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy." JP II. Strona Główna -> APOLOGETYKA, KOŚCIÓŁ, BIBLIA, SEKTY, WIARA. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin